Mám stretnutie s Dylanom z Anglicka, a keďže potrebujeme prebrať dôležité veci ohľadom spolupráce, nechávam môjho päťročného syna Maťka pozerať rozprávku. Zrazu sa Maťkovi niečo pokazí a ja nastavená do komunikácie v angličtine, hovorím úplne neplánovane a nevedome aj na môjho syna po anglicky. Zistím to, až keď mi Maťko odpovedá po anglicky: „I don’t know…“
Vtedy si uvedomím, aké je to skvelé! Anglický jazyk je prirodzenou súčasťou jeho sveta. Rozprávky pozerá po anglicky, väčšinu vecí okolo vie pomenovať rovnako po anglicky ako po slovensky, a vie reagovať na bežné situácie/otázky v angličtine. Síce nerozumie úplne všetko, ale angličtiny sa nebojí. Dokonca z nej má radosť.
Ako sa nám to podarilo? Veď nie je ani z bilingválnej rodiny, ani nežije v zahraničí…
Vždy som chcela, aby sa moje deti učili anglicky už odmalička. Angličtina je dôležitá pre život, a kým sú deti malé, učia sa oveľa jednoduchšie a rýchlejšie.
Maťko mal približne pol roka, keď som začala riešiť, či s ním mám komunikovať čisto po anglicky. Overenou metódou je hovoriť na dieťa v cudzom jazyku. Teda jeden rodič po slovensky a jeden po anglicky. Problém však bol, že ja som nechcela, aby komunikácia medzi mnou a mojím synom bola len v angličtine. Chcela som na neho hovoriť jazykom, ktorý je mi najbližší a prirodzený a to je slovenčina. Rozhodla som sa, že budem na Maťka hovoriť slovensky, lebo to tak cítim a je to pre mňa prirodzené.
Ako teda vyriešiť anglický jazyk?
Začali sme spolu s manželom hľadať iné riešenia. Rozhodli sme sa, že Maťkovi sa budeme snažiť vytvoriť anglické prostredie doma a časť aktivít, ktoré s ním robím, budú prebiehať v anglickom jazyku. Maťko pozeral rozprávky len po anglicky, spoločne sme sa učili pesničky aj po slovensky aj po anglicky, aj slovnú zásobu vecí okolo nás sme ho učili dvojjazyčne. Plus sme robili rôzne cielené aktivity zamerané na angličtinu, ktoré boli vybraté tak, aby Maťka zaujali, a aby ich nebral ako učenie, ale ako zábavu.
Bola to sranda… a anglický jazyk sa stal prirodzenou súčasťou nášho/jeho sveta
Keď mal Maťko 3 roky, smial sa na svojej krstnej mame, že hovorí pavúkovi „pavúk“, keď to je predsa „spider“ (anglický názov pre pavúka). Išlo to veľmi dobre. Angličtina sa stala pre Maťka prirodzenou súčasťou bežného dňa. Teraz má 5 rokov a neprekvapí ho ani anglický lektor, ktorý na neho spustí čistou angličtinou. Síce všetko nerozumie, ale podstatné je, že sa nebojí, že sa snaží porozumieť.
A o to ide! Dôležité je, aby si malý študent vytvoril k cudziemu jazyku pozitívny vzťah
Nemusí hneď hovoriť plynule v oboch jazykoch. Dobrým základom je, keď má cudzí jazyk rád a ovláda bežnú slovnú zásobu, teda veci, ktoré sú okolo neho, ktoré bežne potrebuje k životu. To ostatné príde v ďalších rokoch. Niekedy sú výsledky predškolskej výuky cudzieho jazyka viditeľné až v školskom veku. Dokonca aj v prípade jazykových kurzov to takto častokrát funguje. Treba mať vždy na pamäti, že všetko, čo do dieťaťa vložíme, sa nám skôr, či neskôr vráti späť. Platí to aj v prípade jazyka. Určite treba pokračovať a nevzdávať sa, aj keď výsledky nevidíme hneď.
Každý deň nie je nedeľa
Prišli aj dni, kedy Maťko anglický jazyk úplne odmietal. A niekedy to trvalo aj týždne. Potom zase prišlo obdobie, kedy som nestíhala ja, a tak išla angličtina bokom. O to viac ma prekvapilo, keď aj po dlhšom čase povedal Maťko niečo po anglicky. Tak ako aj v bežnom živte máme lepšie a horšie momenty, tak je to aj v tomto prípade. Podstatné je „netlačiť na pílu“ a nechať tomu voľný priebeh.
Kurzy anglického jazyka pre deti
Fantastická vec! Konečne pracuje s mojím dieťaťom niekto iný a ja si len užívam výsledky! V našom prípade to ale tak nebolo. Napriek tomu, že vediem jazykovú školu pre deti, kde deti milujú naše hodiny a chcú sa učiť aj cez prázdniny, náš syn sa rozhodol, že on sa bude učiť len doma so svojou mamou. Prispôsobila som sa mu a pracovali sme len doma. A išlo to aj tak…
Dôležité je nájsť ten správny spôsob a premeniť učenie na hru a zábavu
Všetci sa radi zabávame a robíme veci, ktoré nás bavia. Rovnako ako dospelí, tak aj deti. Preto aj v prípade angličtiny treba nájsť ten správny spôsob, aby učenie nebolo učenie, ale aby to bola to zábava a hra.
Hľadáte inšpirácie na aktivity, ktoré môžete s deťmi robiť doma?
Máme pre vás eBook 150 skvelých aktivít pre jazykových lektorov detí, kde nájdete množstvo inšpirácií na aktivity, vďaka ktorým sa vaše deti budú prirodzene učiť po anglicky. Je vhodný aj pre rodičov. Nájdete ho tu:
150 SKVELÝCH AKTIVÍT PRE JAZYKOVÝCH LEKTOROV DETÍ
Prajeme Vám a Vašim deťom veľa pohody do života a veľa zábavy s angličtinou!
Majka Marinčáková
Mentorka pre jazykových lektorov detí a riaditeľka jazykovej školy MariaM English